MARMARA     BÖLGE     DİSTRİBÜTÖRÜ

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

LPG HAKKINDA

LPG NEDİR?
            LPG; propan bütan gazlarının belli oranlarda karışımından oluşan ve İngilizce Liquefied Petroleum Gases (sıvılaştırılmış petrol gazı) kelimelerinin baş harfleri ile edinilen bir petrol gazıdır.
           
            LPG renksiz ve kokusuzdur. Gaz kaçaklarının tespit edilmesi için sonradan kokulandırılır.

            LPG basınç altında depolanabilir, kalın çelik tank yada borularla taşınabilir.

            LPG yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Üzerindeki basınç kaldırıldığında hava ile hacimsel olarak %2-10 oranında karıştığında patlayıcı bir gaz haline gelir.

            LPG havadan ağır olduğu için kaçak durumunda su gibi akar ve en derin yerde birikir.

            Düşük sıcaklıkta buharlaşması nedeni ile sıvı gazın insan vücudu ile teması sonucunda ciddi deri yanıkları oluşturur.

            Isı arttıkça basıncı artar ve kritik bir sıcaklık ve basınçta, içinde bulunduğu tankın patlamasına neden olabilir.

            LPG yağ ve boyayı eritebilir. Ayrıca doğal lastiği deforme eder. Bu yüzden motorlu araçlarda standartlara uygun malzemeden yapılmış borular ve hortumlar kullanılmalıdır.

LPG' NİN AVANTAJLARI

            LPG Benzine Göre Ucuzdur.

            Temiz Bir Yanma Sağlar.
LPG pistonların, segmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelebilecek kurşun, vernik yada karbon atığı çıkarmaz. Motor karterini yada motorun yanma odalarını kirletmez. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz, motor yağı temiz kalır, dolayısıyla motor ömrünü uzatır.

            Ateşleme Bujisinin Ömrünü Uzatır.
Yanma odalarında yada ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz, çünkü LPG' nin farklı karışımlarındaki kuvvetlendiricilere ihtiyaç bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan, özellikle benzin kullanan araçların motorlarındaki bujilere göre daha uzun ömürlüdür.

            LPG Dönüşüm Sisteminde Yakıt Pompası Kullanılmaz.
LPG basınç altında depolandığından benzin yakıt pompası devrede değildir, bu nedenle yakıt pompası, onarım ve değişim masrafı olmaz.

            Karbüratör Masrafı Azdır.
LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör, birkaç hareketli parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdır.

            Aşınma Süresi Düşüktür.
Yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı LPG yakıtlı motorlar yıl içerisinde daha fazla gün ve saatte çalışabilirler. Üretim süresi kaybı, parça ve işçi masraflarından daha az etkilenirler.

            Yakıt Sistemi Kapalıdır.
Tamamen kapalı yakıt sistemi olması nedeni ile akıtma ve buharlaşma kayıpları yoktur.

            Temiz ve Çevreci Bir Yakıttır.
Özellikle LPG yakıtı kullanan araçların motor yakıtının düşük kirlilik özellikleri kantlanmıştır. Yapılan araştırmalar  sonucunda LPG kullanılan motorlarda karbon monoksit tesiri benzine göre %50-90 oranında, hidrokarbon tesiri ise %38-62 oranında daha düşüktür.

            ARAÇ VE SİSTEM KONTROLÜ, PERİYODİK BAKIMLAR

            Dönüşüm Öncesi Kontroller
Dönüşüm öncesinde aracın bakımlarının yapılmış olması ve ayarlarının iyi olması gerekmektedir. Aracın ateşleme sistemi kontrol edilmeli, yakıt sisteminin (karbüratör temizliği) bakım ve ayarı yapılmalıdır.

            Dönüşüm Sonrası İlk Kontrol
Aracınıza LPG dönüşüm sistemi montajı YETKİLİ FİRMALAR tarafından yapıldıktan sonra kullanılan malzemelerin ve yapılan montajın standartlara uygun olup olmadığı konusunda mutlaka Makina Mühendisleri Odasına kontrol ettirilmesi Montaj Tespit , Sızdırmazlık Raporunun ve Motorlu Taşıt LPG Ruhsatının alınması gerekmektedir.

            Dönüşüm Sonrası Periyodik Bakımlar
LPG dönüşüm sistemleri konu başlığında anlatılan kurallara araç kullanıcısı hemen hemen her fırsatta dikkat etmeli ve buralardan kaynaklanan sorunları hemen gidermelidir.

            LPG' li araçların periyodik bakımları her 10.000 km'de bir yaptırılmalıdır.

            Bu bakımlarda;

  • Elektrik tesisatı kontrol (özellikle kaçak akım) edilerek, bağlantılarda oksitlenme olup olmadığına bakılmalı
  • Buharlaştırıcıda ( regülatörde) biriken yağ ve yabancı maddeler temizlenmeli
  • LPG Selenoid valfindeki filtre temizlenmeli
  • Selenoid valfleri ve buharlaştırıcı regülatörün tamir takımları değiştirilmeli
  • Ana hortum ve bağlantı birleşenlerinin durumu kontrol edilmeli
  • Basınç düşürücüsünün birinci ve ikinci kademe basıncı kontrol edilmeli
  • Diyafram üzerindeki basıncı karşılayan delikte kirin birikip birikmediği kontrol edilmelidir.

            Ayrıca aracınızı her fenni muayene işlemi öncesinde Makina Mühendisleri Odası'na kontrol ettirerek Gaz Sızdırmazlık Raporunu almanız gerekmektedir.

EMNİYET

            LPG tanklarının üzerine bağlanan multivalf (şamandıra) tanktaki sıvı LPG seviyesini ve LPG giriş-çıkışlarını kontrol eden çoklu kontrol ünitesinin yanı sıra uygulamalarda ilave bir valf daha konulmuştur. Multivalf üzerinde tanka giren ve çıkan gazın iletim hatlarını açıp kapatmak için bir adet el ile kumanda edilen bir vana mevcuttur. Bu vanalar bakım, kaza ve yangın anında LPG giriş ve çıkışını kapatmaya yarar. Multıvalf üzerinde yer alan aşırı akış vanasına ilaveten yeni uygulama ile gelen bobinli valf sayesinde araca arkadan çarpma ve iletim borularının kpma yada kırılması halinde her ikisi birden devreye girerek sistemi otomatik olarak kilitler. Bundan sonra tanktan gaz çıkışı tamamen kesilir. Buda otomobil kullanıcılarının EMNİYETİNİ sağlar.
Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı özel saçlardan imal edilmektedir. Otomatik gaz kesiciler sayesinde hiçbir sızıntıya sebebiyet vermez. Normal gaz basıncının dokuz katı basınca üretimi yapıldığı için güvenli ve emniyetlidir. Otogaz tankları üretim aşamasından sonra kaynak yerlerinin röntgeni çekilir ve tastlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkmadan önce 30 bar ile 105 bar arasında patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır.

   

 

   

Tüm Hakları NET OTOGAZ - İPEKÇİOĞLU OTOMOTİV LTD.ŞTİ. 'ye Aittir                                                                                                                     Tasarım ve Hosting Nur Bilgisayar